Co je pojezd u sekačky a jak ho opravit?
Pokud nechcete, aby vaše zahrada vypadala jako džungle, sekačka na trávu je nepostradatelným pomocníkem. Díky jedné součásti ale může být sekání podstatně lehčí a zábavnější. Má totiž schopnost práci na zahradě výrazně usnadnit. Pojďme si ukázat, co je pojezd u sekačky, jak funguje a jak řešit jeho případné poruchy.
Pojezd u sekačky odvede většinu práce za vás.
Jak funguje pojezd u sekačky
Pojezd u sekačky je mechanický systém, který se stará o to, že se sekačka automaticky pohybuje vpřed bez nutnosti jejího manuálního tlačení. Bez pojezdu se může stát ze sekání větších ploch nebo v kopcovitém terénu noční můra.
Tato technologie funguje na principu přenosu síly z motoru na pohonná kola a výrazně tak usnadňuje manipulaci se sekačkou. Obvykle je poháněna klínovým řemenem pojezdu nebo pomocí hřídele, díky kterým se výkon přenáší na převodovku sekačky a ta ho následně přenáší na kola. Rychlost a směr sekačky lze navíc regulovat díky páce nebo ovládacímu systému. To má za následek, že se na zahradě tolik nenadřete, sekání bude komfortnější a sekačka jednoduše ovladatelná.
Typy pojezdů
Každá sekačka je jiná a ne na každou sekačku bude pasovat ten stejný typ pojezdu. Ve skutečnosti je totiž můžeme rozdělit na 3 základní typy, které přinášejí různé funkce a výhody.
- Jednorychlostní pojezd
Nabízí konstantní rychlost a může se chlubit nižší cenou, ale i jednodušší konstrukcí vhodnou pro menší plochy.
- Variabilní pojezd
Umožňuje regulovat rychlost podle potřeby a největší využití má u větších nebo členitějších pozemků.
- Samohybný pojezd
Lze jej rozdělit na pohon předních, zadních a všech kol.
- Pohon předních kol (FWD): Ideální pro rovné plochy.
- Pohon zadních kol (RWD): Vhodné do svažitých terénů.
- Pohon všech kol (AWD): Perfektní pro kopcovité a obtížné terény.
Jak opravit pojezd u sekačky
Pojezdový systém sekaček se skládá z několik částí, které mohou v určitých životních fázích vypovědět službu. Nejčastěji dochází k tomu, že se kola sekačky netočí, točí se pomalu nebo pojezd celkově nereaguje. Ke každé z těchto poruch se však váže jiná část pojezdového systému, kterou je třeba pečlivě zkontrolovat.
Pokud dojde u vaší sekačky k poruše pojezdu, neznamená to její konec.
Kola se netočí nebo se točí pomalu
V tomto případě může být vadný řemen pojezdu nebo převodovka. Zkuste proto demontovat kryt řemene a zkontrolovat, zda není poškozený či prasklý. V obou případech však doporučujeme klínový řemen vyměnit za nový. Pokud je řemen v pořádku, na vině je nejspíš převodovka, která často způsobuje i divné zvuky. Zkontrolujte proto, zda není zanesena nečistotami a případně ji očistěte. Pokud selhává spíše mechanicky, je čas na její výměnu za novou.
Kola se otáčí, ale sekačka se nehýbe
U této poruchy může být problém na straně pohonných kol sekačky. Zkontrolujte proto jejich ozubené mechanismy a očistěte od trávy, bláta a jiných nečistot. To v mnoha případech stačí, protože kola patří k těm odolnějším součástkám, ale pokud jsou příliš poškozená, vyměňte raději za nová.
Nefunguje pojezd u sekačky
Nefunkční pojezd u sekačky může být způsobený volným nebo dokonce prasklým lankem pojezdu, což může způsobit, že sekačka ztratí svou schopnost pohybu vpřed. Pokud je lanko pouze uvolněné, napněte jej. Pokud je prasklé, vyměňte rovnou za nové.
Na co si dát pozor
Než se pustíte do rozebírání jednotlivých částí sekačky, abyste našli onu problematickou součástku, ujistěte se nejprve že to děláte skutečně správně. V opačných případech totiž můžete napáchat ještě více škody. Nejdůležitější ze všeho je proto odpojit zapalovací cívku od zapalovací svíčky, abyste mohli bezpečně otáčet motorem, aniž byste ho nastartovali. Pokud si na opravy či výměny jednotlivých částí netroufáte, svěřte raději sekačku do rukou autorizovaného servisu zahradní techniky.
Přečtěte si také: 5 nejčastějších problémů sekaček a jak je opravit
Pokud se budete o svou sekačku dobře starat, odmění se vám dlouhou životností.
Preventivní opatření
Stejně jako u dalších přístrojů, i u sekaček a jejich pojezdů je odpovědí na mnoho problémů jejich prevence. Ta vás totiž ušetří nejen nepříjemných překvapení, ale postará se také o delší životnost. Na co se tedy u sekaček v rámci prevence zaměřit?
- Pravidelně kontrolujte stav řemene a převodovky: Zamezte jejich nadměrnému opotřebení či znečištění.
- Čistěte kola a další součásti pojezdu: Bahno, tráva a nečistoty mohou bránit správnému fungování.
- Pravidelně mažte pohyblivé části: Používejte mazivo doporučené výrobcem.
- Dodržujte doporučené servisní intervaly: Výměna opotřebovaných dílů včas zabrání větším škodám.
- Používejte kompatibilní náhradní díly: Správně zvolené náhradní díly do sekačky zajistí její delší životnost.
- Používejte kvalitní palivo: V případě, že je vaše sekačka benzínová, volte kombinaci kvalitního benzínu s olejem, která se postará o její správné fungování.
Důvěřujte odborníkům
Na e-shopu Kasumex naleznete mnoho originálních i neoriginálních dílů na zahradní sekačky, které se postarají o jejich spolehlivé a dlouhodobé fungování. V případě, že budete potřebovat poradit s výběrem toho správného produktu pro váš model zahradní sekačky, neváhejte se na nás obrátit.
Zdroj fotografií: Depositphotos